Przedświąteczny okres, to czas wigilii pracowniczych i składania życzeń. Ta magiczna aura udziela się każdemu zakładowi pracy chyba bez wyjątku. Magia świąt objęła również Centrum Integracji Społecznej w Ostrzycach. Dzień Wigilii pracowniczej poprzedzony był tygodniowymi przygotowaniami. Data  21 grudnia 2018 r. zapadnie na długo w naszej pamięci i sercach.

 

Był to czas prawdziwej integracji i wymiany doświadczeń, życzliwości i rzetelnej pracy. Nad pomysłem wigilijnej biesiady wspólnie pracował zespół instruktorów , pracowników socjalnych      i uczestników. Cel jaki nam przyświecał, to niezmiennie integracja uczestników, uświadomienie uczestnikom ich wartości, zdolności i kompetencji. Działania rozłożyliśmy wielopłaszczyznowo. Zamknęły się one w dwóch warstwach: kulinarnej i artystycznej, tj. było coś dla ducha i dla ciała.

Uczestnicy Centrum podjęli wyzwanie przygotowania przedstawienia bożonarodzeniowego. Scenariusz opracowała Pani Monika Skwirowska ,w owocnej współpracy z uczestnikami powstała mała sztuka teatralna pt. „ Święta to tylko chwila . Z życia czterech kobiet.” Przez wiele dni wszyscy wspólnie pracowali nad scenografią, która zawarła się w czterech małych scenkach. „Święta to tylko chwila” epizodycznie przedstawia  krótkie fragmenty z życia kobiet w różnym wieku. Sztuka ukazuje wartości niezmienne, takie jak miłość, pamięć, rodzina, poczucie osamotnienia; jak i wartości ulotne: młodość, beztroska, frasunek, komfort psychiczny, dobrobyt. Wszystko to dotyka nas na poszczególnych etapach życia i przemija bezpowrotnie. Zostaje miłość   i rodzina, wartości niezmienne i stałe, co za tym idzie najważniejsze.

 

Pod okiem pani Edyty Roszkowskiej, nasze uczestniczki przygotowały iście królewską ucztę. Był tradycyjny barszcz czerwony, pierogi z kapustą i grzybami, dorsz w sosie śmietanowo- porowym,    i wszelkie inne kombinacje rybne, tj. ryba w galarecie, po grecku, pieczona. Hitem okazały się paszteciki z kapustą i grzybami, jabłecznik jak u mamy oraz sernik. Stoły suto zastawione dwunastoma potrawami zachęcały gości.  A odwiedzili nas wyjątkowe osoby. Swoją obecnością zaszczycił nas pan wójt Marian Kowalewski i Pani wiceburmistrz Żukowa Sylwia Laskowska- Bobula oraz Pani kierownik GOPS Somonino Bożena Adamczyk, służąca zawsze swoją radą i wsparciem. W symbolicznym geście podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy życzenia bożonarodzeniowe. Przy smacznej kawie i lemoniadzie  były serdeczne rozmowy, radosne śpiewanie kolęd. Biesiadę świąteczną uwieńczyły końcowe słowa przedstawienia: „Wesołych świąt i niech każdy z nas zdąży do domu przed Wigilią, bo święta to naprawdę tylko chwila”. Niech radość i życzliwość Bożego Narodzenia trwa przez cały nadchodzący Nowy Rok 2019.

Joomla templates by a4joomla